čtvrtek 28. července 2016

Podstávka pro náročné (na prostor)

Minulá výprava za podstávkami byla jako návštěva v jesličkách proti tomuhle podstávkovému kolosu. Christiánův dvůr je podstávková usedlost nově zrekonstruovaná se vší autentičností, co jen šla, aby zároveň obyvatele v ničem neomezovala. Aniž by byl dům pod státní ochranou, prokoukl z vlastní vůle majitelů citlivě a to i přesto, že jde jen o rekreační objekt. Domem provázel architekt podílející se nejen na záchraně této podstávky, ale i dalších, Ing. arch. Tomáš Efler.Nad Jetřichovicemi se dům tyčí v původní podobě; terasy a francouzská okna jsou dělaná až s výhledem na krásné lesy a stráně, kde ráz obce nijak nenarušují. Francouzská okna v podkroví se navíc dají skrýt za dřevěná dvířka jako od seníku. K idylce mi nechyběla ani ta srnka skákající po stráni.


Něco z teorie: Podstávkový dům má patro postavené na samostatné nosné konstrukci (zde zelené sloupky) - při uhnívání nebo jiném poškození trámů šly pak dobře nahradit, aniž by se musela konstrukce rozebírat až po střechu.


Často je součástí podstávek zděná část. Tady to byly původně chlévy s úžasnými pískovcovými klenutými stropy.


Samostatné kamenné stáje jsou součástí komplexu Christiánova dvora spolu se stodolou. Stáje mají čepici, teda přistavěné patro zhruba z 50. let.


Mé oblíbené zařízení staré s novým i tady funguje skvěle v interiéru celého domu.

Vychytávek pro levnější zařizování a rekonstrukce si odnáším několik. Dlouho jsem třeba koukala na tuto kuchyň v 1. patře - nová, přitom chalupářská. Bohatě přitom stačilo nepoužít sokl ani vysoké nohy, ale nechat kuchyň jen na nízkých stavitelných nohách. Tady sice nutnost, ale zároveň plus.


Dalším mým tipem je zateplené podkroví zaklopené nikoliv sádrokartonem, ale, pro mě šok, obyčejnými bílými lamino deskami - žádné broušení, žádné nátěry, jen šrouby pod falešné trámy a je hotovo. Sice čuňačinka, která si rozporuje s prvním odstavcem, faktem ale je, že je daleko více investorů, co pracují svépomocí, pomalu a levně, než investoři s neomezenými prostředky. Ve finále obě skupiny nezřídka končí stejně - bez prostředků s rozestavěným domem.
Nechci ale končit tolik pesimisticky. Sdílný průvodce je dar a tak mi vnukl myšlenku, že i tady u rodičů by šla postavit kachlová kamna bez kamnáře a mít na střeše břidlici. Třeba. Jednou.

7 komentářů:

 1. Jani, my máme skoro storočný dom zo signovaných tehál, dobudovávaný zo starých tehál, ,,púdovky,, na zemi v zádverí, nový trámový strop a hore támy a osb dosky (viac ako 80%dreva plus prírodné pojidlo, tlak parou) a industriálne prvky... žiadny sadroš, náš architekt vychádza pri drevostavbách z Dušana Jurkoviča...už sme aj bielili bielym voskom OSMO,najprv v podkroví a už aj drevo v prízemí, máš to mať presvetlenejšie:-)....a manžel...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, samozřejmě úplně nejlíp, když jde budovat i bez sádrokartonu, což je ale pro staré domy větší hmotnostní zátěž a ne vždy to jde. Sice už jsou i vakuové izolace a čím dál lehčí materiály, jejich dostupnost ale nebude pro každého. OSB na stěny a strop bych asi nechtěla, na podlaze mi ale nevadí a ráda bych je jednou i tady v podkroví odhalila. Přímo v téhle roubence měli obrovskou podkrovní sušárnu i s bílou OSB deskovou podlahou a vypadala fantasticky - pro mě. Manžel měl osypky :)

   Vymazat
  2. :-)eštže k tým okeniciam-dvere od senníka, presne tak ich budeme mať aj my na francuzských a veľkých domových oknách...
   No je mi smutno, predsa by som bola radšej keby si sa mrkla, posledný príspevok práve mám z kúpeľky z osb dosky, vosk OSMO je na to senzačný...je to derevostavba a najlacnejšia cesta, murovanie podkrovia by sa predražilo a náš chorý syn sádrokartón nezvláda...
   Mužom som myslela svojho:-), minulý rok som spomínala okolnosť-zdravotný stav, pre ktorý sme nemohli hneď bieliť, budujem a žijem s autistom s ešte ďalšou komlikáciou...preto niektoré tak jasné plány..s ním nie sú až tak jasné...

   Vymazat
  3. To né, nesmutni! Uznávám, že na zdi je to zajímavý efekt. Přeci mě znáš, nejvíc mi sedí pohled na čistnou bílou zeď, před kterou pak mohu řádit. To neznamená, že to kdekoliv jinde a jinak je špatně.
   Zdravotní stav umí vždycky zkomplikovat v nejnevhodnější chvíli. My už se taky preventivně připravujeme na další operaci příští rok. Ale tak horší, kdyby nešla, než když jde.

   Vymazat
  4. :-)
   Ja som diletant.

   Vymazat
 2. Jde všechno! Kachlová kamna nám sestavil šikovný dědeček :-) Nezoufat a břidlici ZDAR!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi potřebujem půjčit dědečka! Můj táta je taky šikovný, ale z kamen bych měla strach, přeci jen to bývala věda a kamnáři museli mít něco praxe, aby kamna fungovala, jak měla.

   Vymazat