pondělí 26. října 2015

Designblok

Špatně se mi začíná psát, vždyť Designblok je teď všude, koho by to zajímalo číst stále dokola? Přesto musím. Také se mi těžce vybíralo jen pár fotek. I když nemyslím si, že by úroveň byla tak ohromující, jak by se na největší přehlídku designu ve střední Evropě určitě slušelo. To ostatně čtu všude kolem a navíc jsem zahlédla i několik málo expozic, které bych očekávala na veletrzích jako je For Interior, ale tady ne. Na dřívějších ročnících mě lákalo rozesetí výstav po neobvyklých místech v Praze, letos se víceméně vše odehrává ve Průmyslovém paláci v Holešovicích. Což pro mě, dost přespolní, byla nakonec i výhoda. Strávili jsme na výstavišti šest hodin a přesto jsem neviděla úplně vše. Vlastně poprvé jsem měla možnost si všechny vystavovatele prohlédnout na vlastní oči a potřebovala jsem na to čas. Celkem si dovedu představit, že mi příští Designblok zdaleka tolik nedá, ale nebudu stahovat kalhoty...


Ústředním tématem letošního Designbloku je Svoboda. Návštěvníci si mohli vyzkoušet svěrací kazajku i klecové lůžko. Jak to vypadalo, můžete vidět v dalších fotkách na FB.


Mým velkým favoritem jsou vázy od Dechem. Světla teda také, ale ty už jsou opravdu pro jinou kategorii než pro nás ze 2+1. Na Designbloku mělo svou premiéru Essence Dechem - bytové vůně v maličkých dózách na úlomcích černého skla.
Mooyyy šperky si moje detailnější zkoumání vysloužily rozhodně břidlicovými stolečky. (Pro břidlici mám holt slabost.) Šperky inspirované jógou zdobí vzácná semínka Rudraksha a na stolečku na rozdíl od jiných šperkařských stánků u sebe měly stručnou vtipnou cedulku "SAHAT!"


Nejvíc jsem se těšila na stánek šperkařky Janji Prokič, jejíž práci jsem si, stejně jako spoustu ostatních, měla možnost po letitém obdivu prohlédnout vůbec poprvé. A její téma Abrakadabra bylo věru kouzelné. Při focení věštecké koule se přede mnou totiž objevila Andrea Tachezy. 


Nejelegantnější expozice pro mě byla jednoznačně Bomma a jejich sada skla k nedožitým 80. narozeninám Františka Víznera, a nad ní zavěšená nádherná světla TIM od studia Olgoj Chorchoj. Tato světla ocenili i šéfredaktoři jako nejlepší kolekci svítidel. Michal Froněk a Jan Němeček, dvojice designérů tvořící pod značkou Olgoj Chorchoj protkala svojí tvorbou více značek a nakonec si odnesla i hlavní cenu Designbloku'15.


Příjemné zjevení Designbloku byly Slezákovy závody. Naprosto se ztotožňuji s heslem na jejich webových stránkách "věříme, že fukcionalistická estetika je nadčasová". Dobře, že je zpátky!


A nemohu ve skromném výběru zapomenout ani na Mikov, který pochází z našich končin tady nahoře. Starý oprýskaný stůl je výborná předváděcí plocha pro luxusní nože navíc oceněné jako nejlepší nový výrobek Designbloku a opět navržený studiem Olgoj Chorchoj.

Žádné komentáře:

Okomentovat